Burak Arıkan

Ebru Yetişkin (Kürasyon)

30 Haziran 2016

“Bulaşan Bedenler: Ağ Siyaseti Seminer Dizisi” dijital teknolojiler ve ağlar yoluyla hakim olan siyasi-ekonomik yapıya ve güncel toplumsallaşma sorunlarına yenilikçi yaklaşımlar sunmayı amaçlıyor. Ekim 2015 – Haziran 2016 arasında her ay birer konuşmacının yer alacağı etkinlik, dünyaca ünlü medya teorisyenlerini, aktivist ve sanatçıları bir araya getiriyor. Güncel bir tartışma platformu yaratmaya katkıda bulunacak seminer serisinin içeriği bilim, siyaset, felsefe, sinema, sosyal medya, nörobilim, finans ve sanat gibi birçok alanı birbirine katıyor, disiplinler ötesi perspektiflerin çoğalmasına aracılık ediyor. Konuşmalar finans dünyasının görünmeyen arayüzlerini ifşa etmekten, sosyal medya hesaplarının neoliberal beyinler ve ilişkiler üretmesine, ve biyoteknoloji-hukuk ve devlet arasındaki b(ağ)lar ile obje, objektiflik ve hakikat ilişkilerine uzanan tartışmaları kapsıyor.

Büyük Verinin Yaratıcı ve Eleştirel Kullanımı
Burak Arıkan

Günümüzde büyük veri e-ticaretten sosyal medyaya, finanstan taşımacılığa, telekomdan güvenliğe pek çok sektörde optimizasyon amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle veri noktaları birbirine bağlandığında, parçaların toplamının üreteceği değerden çok daha fazlası elde edilir. Ağlı bağlı verinin yarattığı bu aşırı değer Facebook tarafından “Social Graph”, Google tarafından “Knowledge Graph” olarak veri mülküne çevrilip özelleştirilmiştir. Yaratılan bu “veri asimetrisi” yeni nesil sermaye ve iktidarı beslemektedir.

Oysa ağ verisi, karmaşık meseleleri anlamlandırmak için sivil topluma çok çeşitli imkanlar vermekte. Sistematik baskıya karşı sistematik mücadele,
karşı olabilmek için ise yaratıcılık bir zorunluluk. Konuşma, Burak Arıkan’ın bu konuda yaptığı sanat çalışmaları ve Graph Commons ağ haritalama platformu üzerine olacaktır.

Burak Arıkan Biyografi

Burak Arıkan sanatçı olarak karmaşık ağlı sistemlerle çalışır. İşlerinde ekonomik, politik, sosyal konuları soyut mekanizmalarla harmanlayarak ağ haritaları ve tahmin sistemleri yaratır, performanslar yapar, ve bu sayede görünmez güç ilişkilerini görünür kılarak tartışmaya açar. Arıkan’ın yazılımları, baskıları, yerleştirmeleri ve performansları yerel ve uluslararası bir çok kurumda sergilenmektedir. Arikan Graph Commons kolektif “ağ haritalama” platformunun kurucu üyesidir.
 
http://burak-arikan.com/tr/
http://graphcommons.com

 

Panel Hakkında Bilgi

 

Yer Akbank Sanat, Beyoğlu
Ücret Ücretsiz
Dil İNG (TR simultane çeviri)
Saatler  18:30