Bulaşan Bedenler: Telekommunist İletişim Bozukluğu Teknolojileri

Dmytri Kleiner

Ebru Yetişkin (Kürasyon)

29 Mart/March 2016

“Bulaşan Bedenler: Ağ Siyaseti Seminer Dizisi” dijital teknolojiler ve ağlar yoluyla hakim olan siyasi-ekonomik yapıya ve güncel toplumsallaşma sorunlarına yenilikçi yaklaşımlar sunmayı amaçlıyor. Ekim 2015 – Haziran 2016 arasında her ay birer konuşmacının yer alacağı etkinlik, dünyaca ünlü medya teorisyenlerini, aktivist ve sanatçıları bir araya getiriyor. Güncel bir tartışma platformu yaratmaya katkıda bulunacak seminer serisinin içeriği bilim, siyaset, felsefe, sinema, sosyal medya, nörobilim, finans ve sanat gibi birçok alanı birbirine katıyor, disiplinler ötesi perspektiflerin çoğalmasına aracılık ediyor. Konuşmalar finans dünyasının görünmeyen arayüzlerini ifşa etmekten, sosyal medya hesaplarının neoliberal beyinler ve ilişkiler üretmesine, ve biyoteknoloji-hukuk ve devlet arasındaki b(ağ)lar ile obje, objektiflik ve hakikat ilişkilerine uzanan tartışmaları kapsıyor.

  Telekomünist İletişim Bozukluğu Teknolojileri 

İletişim Bozukluğu Teknolojileri hicvi kullanır ve teknolojik sofistikasyona göre basitliği ve insan etkileşimlerini vurgular; beklenmedik yönlerde çalışan platformlar yaratır. İletişim Bozukluğu Teknolojileri ağ topolojisine gömülü kalmış toplumsal ilişkileri açığa çıkarır.

 Dmytri Kleiner
Dmytri Kleiner bir yazılım geliştiricisi ve de Telekomünist Manifesto’nun yazarıdır. Telekomünist’in deadSwap, Thimbl, R15N ve OCTO gibi sanat çalışmalarıyla İletişim Bozukluğu Teknolojileri’ne katkıda bulunan bir sanatçıdır. Miscommunication Technologies normalde görünürden uzak tutulan ve eleştirel bir şekilde deneyimlenecek ve yüzleşilecek hususları görünür kılarak iletişim platformlarına gömülü toplumsal ilişkilerle ilgilenmektedir. Kleiner Telekomünist Manifesto’yu CopyFarLeft olarak tanımladığı ve müşterekler-dostu bir lisans olan Peer-Production lisansı yayınlanmış ve peer-ağları ile kırsal müşterekleri model almış bir işçi-denetimine dayalı üretim tarzı olan Girişim Komünizmini tarif etmiştir.

Website http://dmytri.info
http://www.dmytri.info/miscommunication-technologies-with-dmytri-baruch-at-berlinatonal

 

Yer Akbank Sanat, Beyoğlu
Ücret Ücretsiz
Dil İNG (TR simultane çeviri)
Saatler  18:30 – 20:00