İsmail Anıl Güzeliş

İsmail Anıl Güzeliş

İsmail Anıl Güzeliş

1987, İzmir doğumlu.

Okul hayatına doğduğu şehirde başlayıp, lise eğitimini Anadolu Teknik Lisesinde tamamladı.

Eğitim programı dolayısıyla 5 yıl süren lise eğitim döneminden sonra, görsel sanatlar üzerine eğitim alabilmek üzere Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine gitti. Grafik tasarım üzerine lisans eğitiminin bir kısmını Hochschule RheinMain University of Applied Sciences Wiesbaden Almanya’da, Kommunikation Design bölümünde tamamladı.

Üniversite okuduğu yıllarda 3 farklı, sosyo-kültürel problemleri konu alan afiş çalışması ile, başta İtalya ve bir çok Avrupa ülkesinde sergilenen Good50x70 sergisinde yer aldı.

Amerika’da, Prof. Elizabeth Resnick’in organizasyonunu üstlendiği ve Massachusetts College of Art’ın desteği ile gerçekleştirilen ‘The Graphic Intervention: 25 Years of Aids Awareness Posters’ sergisinde, Aids hastalığı bulunan bireylerin seyahat haklarını konu alan afiş çalışması ile yer aldı.

2011 yılında, lisans mezuniyet projesi için; 13. Uluslararası Eskişehir Film Festivali kapsamında, Hayrettin Taşkaya ve Ege Tül ile, ‘SYNCHROFRAME’ isimli, mimari yüzey üzerinde gerçekleşen video haritalama (Video Mapping) gösterisini gerçekleştirdi. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi eski binası üzerinde gerçekleştirilen, deneysel çekim tekniklerinin yanısıra, dijital efektler yardımıyla hazırlanan gösteri, mimari cephe üzerinde projeskiyon ile izleyiciye sunuldu.

Mezuniyetinin ardından, çalışma hayatına Amsterdam’da başladı. Hollanda’da görsel iletişim tasarımı üzerine bir süre çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüşüyle İstanbul’da Nerdworking ekibiyle yeni medya üzerine çalışmalarına devam etti. Türkiye ve yurtdışında gerçekleştirilen, video haritalama (Video Mapping) gösteri ekiplerinde yer aldı.

2012 yılında 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesin’de, Ömer Durmaz ve son sınıf grafik tasarım öğrencileri ile, proje danışmanlığını yaptığı bir çalıştay gerçekleştirdi. Müzik için Ali Yeşilkanat ve animasyonlar için Ahmet Said Kaplan’nın da desteği alınan ‘Analojik Varoluş’ isimli iç mekan video haritalama gösterisi; İstanbul Pera Müzesi’nde yapılan yılsonu sergisinde yer aldı.

2013 yılında Mixerarts İstanbul’da, Hakan Kırdar’ın sanat danışmanlığını üstlendiği ‘Salt Soyut’ sergisinde, Ahmet Said Kaplan, Uğur Engin Deniz ve Güney Özsan ile ‘Centrifugal’ (Merkezkaç) isimli, dairesel bir form üzerine uygulanan, bir ‘videoart’ projesi gerçekleştirdi. Dairesel hareketin olasılıklarının keşfedildiği ve merkezkaç kuvvetinin sonuçlarının araştırıldığı, özgün ses efektleri ile desteklenen kollektif bir ‘Centrifugal’, yaratıcı sektörden 4 kişinin kolektif olarak çalıştığı bir projedir.

Yine 2013 yılında, İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için İzmir Tarihi Havagazı Fabrikasında düzenlenen, yabancı delegelerin katılımda bulunduğu bir etkinlikte, ‘ARISE’ isimli 8 dakika uzunluğunda bir Video Mapping gösterisinin konsept tasarımını ve sanat yönetmenliğini yaptı.

2014 yılında İzmir’de, Almanya merkezli bir multimedya ajansında dijital ve interaktivite üzerine farklı projelerde çalışıyor. Aynı zaman da; Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Enstitü’nde Grafik Anasanat Programı dahilinde Yüksek Lisans’a başladı.

2015 yılının başından beri, Tribal Worldwide İstanbul’da Art Direktör olarak dijital projeler ağırlıklı çalışmakta…

behance.net/guzelis
vimeo.com/guzelis
issuu.com/ismailanilguzelis
linkedin.com/in/guzelis
ismailanilguzelis.com
guzelis.tumblr.com