Ahmet Said Kaplan
Ahmet_said_kaplan

Ahmet Said Kaplan

Orta öğrenim sırasında 3 boyutlu görselleştirme, animasyon ve programlama konularına ilgi duymaya başladı. Bilgisayar teknik lisesini bitirdikten sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Eğitimi programından mezun oldu. An itibariyle Istanbul Bilgi Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı yüksek lisansına devam etmektedir.

Üniversite yıllarında ses ve müzik görselleştirmesi üzerine uluslararası bir çok sanatçıyla beraber çalışma fırsatı yakaladı. İlk müzik videosu çalışmasını 2005 yılında Items & Things kurucularından Magda için üretti. Ardından Marc Houle ve M-NUS için bir çok animasyon ve video klip çalışması geliştirdi.  Sayısız video üretimi sonrasında, canlı görsel performanslarına ilgi duymaya başladı. Ali M. Demirel kolabrasyonu ile Richie Hawtin performanslarında kullanılmak üzere gerçek zamanlı görsel kompozisyonlar oluşturmaya başladı.  2014 yılında ise Techno müziğin ilham verici sanatcilarindan Jon Gaiser ile False Light album turu kapsamında 20 den fazla ülkede çok sayıda görsel performans yaptı.

Yine 2014 yılında Mert Uzbaşlı ve Nebi Cihan Çankaya beraberliginde Dijital Deneyimler Kolektifini kurdu. Halen, kolektif olarak gerçekleştirilen bir çok enstalasyon, performans ve produksiyon projesinin yaratıcı yönetmenliğini üstlenmektedir.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Became interested in 3D visualisations, animation and programming during his years in the programming high school. </br>Graduated from Dokuz Eylül University Fine Arts Faculty. His first video music production was for Magda; co-founder of Items & Things. Continued his journey of visual creations with Marc Houle and M-NUS. Some time later, he developed interest for live visual acts and collaborated with Ali Demirel for producing real-time visual compositions for Richie Hawtin. In 2014, he toured over more than 20 countries with inspiring techno artist Jon Gaiser. In the same year, he took major part in the foundation of a digital arts collective called DECOL; together with Mert Uzbaşlı and Nebi Cihan Çankaya. He still works with DECOL as the creative director.